ÇIRALI

SAKLI CENNET


Çıralı gerçekten "Saklı Cennet" adına laik, Kemer ilçesinin Ulupınar köyüne bağlı bir mahalledir.


Kumsalı 3,9 km. uzunluğunda olup genisliği yer yer 150-200 metra arasında değişmektedir. Kumsal iki tarafından kayalıklarla sınırlanmış, genel olarak ince taneli yüksek kaliteli kum yapısına sahiptir. Kumsal denizden itibaren hafif bir eğilimle yükselir.


Antik Olimpos şehrinin içinden geçen dere, sahili Olimpos ve Çıralı olarak ikiye ayırır. Çıralının tarihi ve doğal zenginliği koruma altına alınmış, Olympos antik şehrinin bulunduğu vadi Arkeolojik Sit alanı içindedir. Kuzeye doğru devam eden 3 kilometrelik alan ise I. ve II. derece doğal Sit alanı içindedir.

 

Kumsalın ardında, doğal bitki örtüsü makiler ve fıstık çamı ağaçlan yer alır. Burada yer alan Yanartaş (Chimera) doğal gaz ateşi ile sürekli yanmakta ve ziyaretçiler için çekicilik taşımaktadır.

Bugüne kadar turizimin getirdiği kirlenme ve yapılaşmadan kendisini korumasını bilen Çıralı, doğasını ve güzelliklerini gelecek kuşaklara, aldıkları şekilde brakmayı hedefliyorlar.

Her yıl sahiline yuva yapıp yumurtalarını bırakan Caretta Caretta'ların yanı sıra çok sayıda hayvan ve bitki türünü barındıran bir bölgedir.


Caretta Caretta'ların Olimpos kumsalında yuvalama açısında elverişliği azaltan çakıl yoğunluğu vardır. Çıralı kumsalında ise deniz çizgisinden hemen sonraki bir metre iri kumlu ve çakıllı bir banttan oluşursa da, daha sonra ince kumlu kumsal devam etmektedir. Üreme yoğunluğu da bu kumsaldadır.

Çıralı kumsalı, tüm dünyada nesli tehlike altında bulunan Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının Türkiye'nin Akdeniz kıyılarında yuvaladığı önemli kumsallar arasındadır.

Doğal güzelliğinin yanısıra yakınında bulunan Likya devrinin 6 büyük şehirlerinden biri olan antik Olimpos kenti, mitolojide adı geçen Yanartaş (Olimpos Dağı'nın yanartaşı), portakal, limon, dut bahçeleri ve seralar bölgeyi doğa ve tarih meraklıları için oldukça cazip kılar. Bütün bunlar bügüne kadar Çıralı nın doğayla içiçe olduğunu göstermektedir. Genelde inşaat yasağı olan Çıralının, diğer turistik yerlerle kıyaslandığında, şanslı olduğu söylenebilir.

Ziyaretciler burada kendilerine gösterilen samimiyetten ve sıcaklıktan huzur duyup, ailece unutulmaz bir tatil geçirirler.


Pansiyonumuzda ziyaretcilerin  arzusu üzerine yörenin ve canınızın çektiği yemekler taze taze hormonsuz malzemelerden hazırlanıp, masanıza getirilir.

Bunun yanı sıra sahil seridin de yine yörenin yerlileri tarafından çalıstırılmakta olan, restoranlar, cafe ler ve gözlemeciler yer alır, sizlere çesitli ve lezzetli yemekleri sunmaktan gurur duyarlar.


Çıralı ayrıca yabancılar tarafından da çok sevilen ve tutulan bir tatil köyüdür. Tarihi Likya yürüyüs yolunun Çıralı üzerinden geçmesi, buraya bahar ve kış aylarında dünyanın her tarafından binlerce turisti çeker ev sahipligi yapar.